Kedi Kumu Nasıl Temizlenir

Kedilerin yaşamlarını sürdürebilmesi için tüm canlılar gibi bakıma ihtiyaçları vardır. Kedilerin bakımları arasında tüy bakımı, kum temizliği, tırnak bakımı vb. birçok önemli nokta vardır. Biz bu bakımlar arasından kum temizliğini ele alıp nasıl yapıldığını inceleyeceğiz.

Temizlik Nasıl olmalı? Haftalık mı? Günlük mü?

Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle nasıl bakım yapacağımıza karar vermeliyiz. Bakımı günlük mü yoksa haftalık mı yapacağız? Çünkü her iki temizlik şekli birbirinden farklıdır. Ayrıca bu temizliği yaparken sağlımız için eldiven maske kullanmalıyız. Çünkü kedi kumu temizliği yaparken Akciğerlerimiz zarar görebilir ve solunum yolu hastalıklarına neden olabilir.

Günlük Olarak Kedi Kumu Temizliği

Kedi kumları yapıları gereği topaklanma özelliğine sahiptir. Kedi kumuna karışan dışkıların günlük olarak temizlenmesi gerekmektedir. Uzmanların önerisi bu işlemi günde iki defa yapmamız yönündedir. Eğer her gün bu işlemi yapmazsanız kediniz tuvaletini dışarıda bir yere yapma ihtiyacı duyabilir. Kedi dışkısını temizlerken topaklanmış kumları da temizlememiz gerekir.

Haftalık Olarak Kedi Kumu Temizliği

Haftalık olarak yapacağımız temizlik günlük temizliğe göre çok daha detaylıdır. Kedinizin daha temiz bir ortama sahip olması için haftalık temizlik çok önemlidir. Kedi kumunu en az haftada bir defa eğer birden fazla kedimiz var ise ve aynı kumu kullanıyorlarsa haftada en az iki defa değiştirmeliyiz. Kedimizin tuvaletinden kumları boşalttıktan sonra tuvaleti ılık su ve deterjan ile güzelce temizlemeliyiz. Temizleme esnasında ağır kokulu deterjanlar veya çamaşır suyu kesinlikle kullanmayınız. Çünkü kokudan dolayı kedimiz o alanı kullanmak istemeyebilir. Islanan yeri iyi bir şekilde kurulamalıyız. Eğer iyice kurulama yapmazsak kum kullanılmaz hale gelebilir. Kurulama için havlu kullanılabilir havlu ile kuruladıktan sonra belli bir süre açık havada bırakabiliriz.

Kedi Kumunun Miktarı

Kedimizin tuvaletine koyacağımız kum miktarı oldukça önemlidir. Çünkü fazla veya az koyarsak kedimiz tuvaleti kullanmayabilir. Bu miktar 5 cm ile 10 cm yükseklikleri arasında olmalıdır. Bunu belirlemek için kedimizin tüy uzunluğu önemlidir. Eğer kedimiz uzun tüylü ise 5 cm veya 7 cm yükseklikte olmalıdır. Kedimiz uzun tüylü değilse 8 cm ile 10 cm arasında bir yükseklik yeterli olacaktır. Yeni kumun koyulması ile birlikte kedimiz temiz bir ortama sahip olacaktır.

Reyonda.com' da satılan kedi kumlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.